
Цените на кафето в световен мащаб достигнаха исторически върхове, а причините са лоши реколти в Бразилия и Виетнам, засилено глобално търсене и пазарни спекулации. Според Флориан Аман от Amann Kaffee, пазарът няма да се стабилизира скоро.
Исторически високи цени на кафето
Кафето е по-скъпо, отколкото е било от десетилетия. Последният път, когато цените са били толкова високи, е през 70-те години на XX век. Основната причина е недостигът на предлагане, породен от слаби реколти в Бразилия и Виетнам – двата най-големи производителя на кафе.
„Бразилия е най-големият производител на кафе в света, а Виетнам също има значителен пазарен дял. Когато реколтите в тези страни се провалят, се създава огромен дефицит на предлагане“, обяснява Флориан Аман.

Според данни на Statista, през 2023 г. в Бразилия са били произведени около 3,4 милиона тона кафе, което представлява приблизително 30% от световното производство. Този факт подчертава ключовата роля на страната в глобалния пазар на кафе.
Но намаленото производство не е единственият фактор. През последните години глобалното търсене на кафе нараства значително, особено в азиатските пазари, където потреблението се увеличава с бързи темпове.
„Това е основният проблем – търсенето изпреварва предлагането“, казва Флориан Аман. Освен това спекулациите на пазарите за суровини и логистичните проблеми в пристанищата допълнително изострят ситуацията.
Азия променя играта в кафе индустрията
В страни като Китай и Индия, традиционно известни със своята култура на чай, интересът към кафето бележи рязък ръст. Това означава, че все повече хора се присъединяват към глобалната верига на потребление, а ограниченото предлагане не може да отговори на тази промяна.
Резултатът? Цените на кафето на световните борси продължават да растат.
Ще останат ли високите цени?
„Не очакваме цените на кафето да се върнат на нивата от последните години“, предупреждава Флориан Аман. В Европа дълго време кафето беше относително евтино, но тази тенденция вероятно няма да се повтори.
Пазарът на кафе е изключително чувствителен към климатичните промени и икономическите сътресения. Екстремни климатични явления като суши и слани в основните региони на отглеждане на кафе оказват незабавно влияние върху реколтата и цените.
„Виждаме същото и при какаото – неговата цена скочи няколко пъти през последните месеци. Ако тенденцията се запази, кафето също ще последва този модел“, казва Флориан Аман.
Какво ще определи бъдещето на цените?
Според експертите, следващата реколта в Бразилия ще бъде решаваща. Въпреки че има инвестиции в нови плантации, отнема години, докато новите кафеени дървета започнат да дават плодове.
Допълнителни фактори, като новите регулации на ЕС за обезлесяването и по-строгите изисквания за биологично земеделие, също могат да повлияят на цените.
„Очакваме висока волатилност в цените през следващите месеци“, прогнозира Флориан Аман. Според него стойностите ще варират между 300 и 400 щатски цента за паунд, докато през последните години средната цена е била 150-200 щатски цента за паунд.
„Всичко зависи от Бразилия“, казва той. „Ако реколтата там бъде добра, цените може леко да се успокоят. Но ако се появят климатични аномалии като слана, трудно можем да предвидим докъде ще стигнат цените.“
Цената на кафето продължава да се покачва и вероятно няма да се нормализира скоро. Комбинацията от намалено предлагане, увеличено търсене и пазарни спекулации създава перфектната буря за високи цени.
Какво означава това за потребителите? Вероятно ще трябва да свикнем с по-скъпо кафе – но и с по-голяма осведоменост за глобалния пазар и неговите предизвикателства.
(Източник: Statista, Vorarlberg.ORF.at)